Sepetiniz boş!
Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Çorap Sözlüğü

Denye: Kadın çorabının bacak kısmının yapıldığı ipliklerin ortalama kalınlığıdır. 5 ve 8 denye çoraplar, çok ince, varlığı hissedilmeyen, daha çok yaz aylarında tercih edilen çoraplardır. 10 ve 15 denye çoraplar süper ince çoraplardır. Günlük kullanım için idealdir. 20 denye çoraplar, daha çok bahar aylarında tercih ettiğimiz ince çoraplardır. Diğerlerine göre daha dayanıklıdır. 15 denyeye göre daha örtücüdür. 40 denye çoraplar, orta kalınlıktaki çoraplardır. Örtücüdür fakat az da olsa teninizi gösterir. 60-70 denye ve üstü çoraplar, (koton çoraplar bu sınıfa girer) kışlık kalın çoraplardır. Teni göstermez, sıcak tutar ve kaçma riski azdır.

Şeffaf Burun: Şeffaf burun, çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince külotlu çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir. Özellikle de düşük denyelerde.

Dayanıklı Burun: Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Burunsuz: Dekolte Külotlu çoraplarda olduğu gibi bu tür çorapların burunları yoktur. Parmaklarınız açıkta kalır. Burun dikişi ayak parmaklarınızın başladığı yerde biter. Renkli boyanmış tırnaklarınızı göstermek istiyorsanız harika bir seçenektir. Açık ayakkabılar hatta parmak arası terliklerle bile giyilebilir.

Pamuk Ağlı: Pamuk ağlı külotlu çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

Naylon Ağlı: Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır.

Panelli Ağ: Büyük beden ve hamile çoraplarında külot bölümüne dikilerek daha rahat bir şekilde genişlemesini sağlayan ağ parçasıdır.

Külotlu Çorap: Külotlu çoraplar külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hangisinin nasıl göründüğü ile ilgili tam emin değilseniz ya da mini etek giydiğinizde nasıl göründüğü konusunda bir fikriniz yoksa bu konudaki kılavuzumuza bir göz atmalısınız.

Şeffaf Külotlu Çoraplar: Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çoraplar sizin için ideal. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyededir (inceliktedir). Külot kısmı şeffaf olarak adlandırılan ürünler 5 denye de olsa 40 denye de olsa örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Çoraplar: Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Sanki boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, fakat mini etek giyiyorsanız külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmaz.

Mat: Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır. İpeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak: Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak: Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişi: Külot dikişi overlok (yuvarlak dikiş) ya da flatlock (düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.

 

Back to Top
Opencart Theme Download